Ethiopia Chelchele – miks teistest poole kallim?

Ethiopia Chelchele – miks teistest poole kallim?

Miks on üks kohv meie valikus teistest nii palju kallim ja kas ta tõesti on oma hinda väärt - 32€ poole kilo eest? Kuna aegajalt ikka küsitakse nii, siis palusime Coffee People-il suunavate küsimuste abil hinda põhjendada ja erilisust lahti seletada. Vastas Piia Võrk.

Ethiopia Chelchele on teistest Coffee People-i kohvidest poole kallim, millest selline hind kujuneb?


See sort kasvab metsikult, mis tähendab, et ka maitsed on nii palju intensiivsemad ning huvitavamad. Paraku see araabika puu ei ole väga suure viljakusega. Toorainet tuleb puu enda küljest vähem kui mõne teise araabika sordist puu küljest mida kasvandustes kasvatatase. Samas, kvaliteet on kõrge, mis muudab kohvi hinna kopsakamaks. Sinna juurde võib veel mainida, et Kesk-Ameerika riikides on kohvi kaubandusliinid rohekem välja arenenud kui Etioopias ehk ka transport paneb juba oma osa hinnale juurde.Mis teeb Ethiopia maitse poolest eriliseks, mis maitseid tunda võib, kuidas need maitsed selle oa sisse täpsemalt tekivad ja miks ei saa sellise maitsega uba kusagil mujal kasvatada?

Just meie Ethioopia oa kohta on hea tuua võrdlus: kultuurmusitikast vs metsikult kasvav mustikas. Ehk kui üks suudab kanda korralikult vilja, suured ilusad marjad aga maitse ei ole just päris see, kui mekkida metsmustika marju. Siis saab iga üks aru, et erinevus on tunda. Kohvi enda erinevad maitsed tekivad oa sisse olenevalt sellest, kus see puu kasvab, mis kõrgusel, milline on pinnas, kui viljakas, kuidas kliima on parasjagu sel aastal kui saaki korjatakse. Eelviimase maitse kerge muutuse annab oale töötlussviis e. kuidas marja viljaliha eemaldatakse oa ümbert. Kas on tegemist märgmenetlusega, poolkuiva menetlusega või hoopis natural menetlusega. Kohvi lõplikud aroomid ning maitsed arenevad välja röstimise käigus.


Kas on olemas ka veel kallimat kohvi, tooge mõni näide?

Hea näide veel kallimast araabika sordist oleks Geisha. Algsealt kasvas see sort ainult Panamas. Nüüd, aastate möödudes, on ka naaberriikidest võimalik leida leida. Miks tema hind on eriti kõrge  – asi on oa kvaliteedis. Saaki suudab ta kanda ca 3-4 korda vähem kui mõni muu sort.

Kui sul tekkis huvi see Etioopia ime ära proovida, siis klõpsa pildile ja leiad ta meie e-poest, LOCA jaoks parajaks jahvatatuna.