Kokaiini asemel kohvi – kuidas Colombia hõim hakkas eestlastele kohvi kasvatama.

Kokaiini asemel kohvi – kuidas Colombia hõim hakkas eestlastele kohvi kasvatama.

Aastal 2014, kui meie oma Eesti Coffee People-i inimesed Inga Aponte hõimu peale sattusid, olid nad just äsja võidelnud end vabaks kohalike geriljade võimu alt. Sunniviisiliselt pikki aastaid kokapõõsaid ja mooni kasvatanud kogukond hakkas eestlaste näpunäidete järgi kasvatama kvaliteetkohvi, mis on parandanud märkimisväärselt just kohalike laste elujärge.

Tänu kõrgele kvaliteedile on Coffee People’il võimalik maksta kohvikasvatajatele õiglast hinda, mis on kordades kõrgem kohvibörsi hinnast ja isegi fair trade börsikoefitsiendist. Loomulikult kajastub hinnavahe ka poeriiuli võrdluses tavakohvidega ning iga inimene teeb lõpuks ikkagi valiku oma võimaluste piires. Kuid mõte sellest, et kusagil teises maailma otsas investeeritakse suur osa sellest rahast just laste haridusse ja elementaarsete elutingimuste tagamisse, tekitab see omamoodi hea tunde. Eriti veel kui kohv ise on ka makstud raha väärt.

Seitsme aasta jooksul, on Eesti kohvijoojate rahadega korda saadetud väga palju. Inga Aponted elavad naturaalmajanduse põhimõtete järgi ning saadud raha panustatakse eeskätt laste haridusse ja tervishoidu. Eesti kohvitarbijate rahade eest on tänaseks parandatud kogukonna kanalisatsioon ning koolimaja, mis varem koosnes vaid seintest, on saanud katuse.

Koostöös Coffee People’i pikaaegsete kohvialaste teadmistega arendas hõim välja erikohvi kasvatuse, kus kvaliteedile panustatakse juba alates taimede kasvatamisest. Kohvioa töötlemisel kasutatakse kõige keskkonnasõbralikumat viisi. Oad asetatakse spetsiaalsetele „vooditele“ (pealt ja alt avatud võrkvoodid, mille peal kuivamine toimub), kus ubade kuivamisprotsess kestab 10–12 päeva. See säästab kütust, elektrit ning suures koguses vett. „Honey“ nimelises töötlemisprotsessis pestakse suurem viljaliha maha, aga mitte kõik. Kuivades võtab see väike viljaliha kiht, mis alles jäetakse, mesise välimuse ja isegi maitse.
Eestisse jõudes antakse ubadele spetsiaalne röstimisprofiil, mille tulemuseks on eriliselt magus, tugevate puuviljaste nootidega maitse, mis meenutab südasuve mahlast kirssi, kaetud tumeda kakaoga.2016 aastal kutsus Coffee People Inga Aponte kohvikasvatajad Eestisse külla, kus nad nägid oma silmaga esimest korda nii lund, kui ka seda, mis nende kohvist siin edasi saab. Intervjuudes rõõmustasid mehed selle üle, et narkokaubandusega kaasnenud konfliktid ja vägivald on jäänud minevikku ning et kohvikasvatamine on andnud neile võimaluse liikuda lõpuks tagasi oma juurte juurde ja panustada kogukondlikesse väärtustesse.

“Ka kõige pöörasemates unistustes ei osanud me ette näha, et meie kasvatatud kohv Colombiast nii kaugele jõuab. Aga nüüd on see siin. Ja see on meie kingitus maailmale!“, hõiskas Fernando Adarme ajakirjanikele.

LOCA filtri jahvatusega LR COLOMBIA INGA APONTE HONEY kohvi, leida nüüdsest ka meie e-poe erikohvide valikust valikust siin.