Ekspert: ,,LOCA kivifiltriga valmistatud kohv on suurepäraselt tasakaalus".

Ekspert: ,,LOCA kivifiltriga valmistatud kohv on suurepäraselt tasakaalus".

LOCA „kivifilter“ on siinmail nii uus nähtus, et isegi KOKOMO kohivröstikoja omanik ja mitmekordne Cuppingu tšempion Roland Põllu pole midagi sellist varem näinud. Soovist saada ka kohaliku eksperdi hinnang ja arvamus, läksimegi Rolandile külla, et seda imeasja testida.Märkasin sinu ilmes üllatust, kui esimese LOCA kohvi lonksu võtsid. Kirjelda  palun oma esimest muljet?

LOCA-laadse filtri tulekut oleme oodanud juba ammu. Enne kui sa siia jõudsid, siis üritasin ka ise selle tausta uurida. Kohe torkas silma väide, et see „kivifilter“ teeb kõik kohvid täidlasemaks ning marjased ja happesed noodid ei domineeri enam. Seda kinnitas ka seesama esimene lonks. Ütleks isegi, et kohvil oli keha ja täidlust rohkem kui paberfiltriga valmistatud kohvil.

Tegimegi kohe LOCA kõrvale võrdlusmomendi saamiseks paberfiltrikohvi, kasutades sama uba. Mille poolest ühe ja teisega valmistatud kohvi maitsed sinu jaoks erinesid? 

Kui võrrelda lõpptulemust kivifiltri vs paberfiltriga valmistatud kohvi, siis domineerivaks jooneks on LOCA puhul fakt, et ta eraldab ka mõned marjased ja happesed noodid kohvist, mis temas looduslikult eksiteerivad. Kohvioa puhul on siiski tegu seemnega, millel on kasvades viljaliha ümber. LOCA kivifilter toob esile ja tõstab kohvijoogis just neid tummisemaid ja täidlasemaid noote.


Katsetasid LOCA-t erinevate ubadega, kuidas sa võtaksid lühidalt kokku tema mõju kohvi maitsele. Mida ta täpsemalt muudab ja mida sina selle põhjuseks pead?

Oleme jõudnud läbi maitsta kõik meie 8 erineva riigi päritolu kohvid ning oleme tulemusega üsna rahul. Mõndade single origin kohvide puhul peame ilmselt muutma retsepte ja vahekordi, et parema tulemuseni jõuda, kuid see kõik ongi osa sellest lõputust final cup otsingust. LOCA kivifiltriga valmistatud kohv on suurepäraselt tasakaalus ja puhas tass kohvi. Isegi tumedama rösti puhul ei jõua kohvis sisalduvad õlid tassi. Oma poorsuse tõttu eemaldab kivifilter tõhusalt kõik õlid ning park- ja mõrkained.

 Kas selle testi pealt on võimalik öelda, millise oatüübiga LOCA paremini sobib ja millisega mitte?

 LOCA sobib kohalikule turule suurepäraselt, kuna "klassikaline eestlane" nagu vist ka sa ise, jooks parema meelega "tummisemat-täidlasemat" kohvi kui "marjast ja happest".

Küll aga ei tohiks neid kahte must-valgelt võtta. Kohv on mari ning hele röst toob välja kohvi marjasuse, mida tumeda rösti puhul enam ei taju. Tume röst tapab kohvi marjasuse ja toob esile tummisema-tädlasema kohvimaitse, mis pigem meenutab üledoseerimist, kui et head tassi kohvi.

Seni on kõik meie 8 kohviriiki edukalt läbinud LOCA esmatesti, mis tähendab ka tarbija jaoks uut avastamist. Näiteks, kui sulle ennist ei meeldinud Keenia marjased kohvid, siis nüüd võiks seda LOCA-ga proovida ning avastada lõputu kohvimaailm, mis on oma maitsete ja lõhnade poolest pea poole rikkam kui vein. LOCA ainsateks miinusteks võib pidada selle puhastamist ja ohtu, et ta ei puruneks mahakukkumisel. 
Inimeste maitsed ja eelistused on erinevad. Kes siis ikkagi on need kõhvisõbrad, kellele LOCA kohv hakkab meeldima ja kelle jaoks ta ehk polegi mõeldud?

 LOCA peaks olema kindlasti igal kohvisõbral ja fanaatikul, kellele meeldib slow coffee, pour over või drip coffee meetodil valmistatud filterkohv.

Sa kasutasid seda filtrit kohe algusest peale täpselt nagu Jaapanlased ise seda teevad. Jälgisid valmistamise protsessis selliseid nüansse, mille peale ma ise tavakasutajana ei osanud tulla. Kuulsin termineid nagu läbivoolu kiirus, õitsemine jne. Räägi natuke lähemalt lahti need üsna tehnilisena näivad nüansid, kuidas ja miks need kohvi valmistamisel olulised on?

Oleme filterkohvi andunud fännid juba aastast 2010 kui Eestisse toodi esmakordselt erikohv ja kolmanda laine valmistusvahendid (Third wave of coffee).

Seni on koonusfiltrite jaoks kasutatud (Hario V60, Chemex, Tiamo, Kalita..) enamjaolt paberfiltreid, et kohvis sisalduvad õlid, park- ja mõrkained kinni püüaks ning, et tulemuseks oleks clean cup. 

Meie suurim huvi oli katsetada LOCA-ga neid samu retsepte ja vahekordi ning jahvatusjämedust mida kasutame ja õpetame oma koolkonnas. Sellise valmistamise juures peavad paigas olema teatud parameetrid ehk retseptid selleks, et soovitud lõpptulemust saada. 

Kui kohv on värskelt röstitud, siis alustuseks peaks üks-ühele kohvi ja vee vahekorrale laskma kohvil seista ca 30-45 sekundit enne vee lõpplikku peale kallamist.

Kohvpuru hakkab paisuma ning seda kutsutakse õitsemiseks. Selle võtte kasutamisel avanevad kohvis hoopis uued maitsed mida vastandjuhul ei ilmne.

Soovitan kasutada kindlasti filtreeritud puhast külma vett, mis oleks peale keemist korra seisnud, langedes 92-94 kraadini.

Olid ilma pikema jututa valmis LOCA kasutusele võtma ja isegi kohapeale müüki. Kas näed selles „next big thing-i“ kohvimaailmas, vahetab ta välja paberfiltri või jääb pigem selliseks põnevaks alternatiiviks?

 Kuna meie soov on edendada ja kasvatada kohalikku kohviturgu, siis kindlasti võtame LOCA filtri omale sortimenti ja soovitame ka oma klientidele.

Tegu on kindlasti uue põlvkonna next big thing tootega, mida võib ilmselt ka arvestada uue kohvilaine suurepäraseks eeskujuks.

Paberfiltreid ta päris välja ei vaheta, kuid inimene, kes joob kasvõi korra päevas filterkohvi, võiks seda kaaluda. Seniajani pole paremat alternatiivi suudetud välja töötada.