Kristjan Rabi: ,,Viis põhjust, miks LOCA filter Eesti kohvisõpradele meeldib.“

Kristjan Rabi: ,,Viis põhjust, miks LOCA filter Eesti kohvisõpradele meeldib.“

Olen kohvi peal üles kasvanud, töötanud ja funktsioneerinud terve oma elu. See võimas jook on tiivustanud lennukaid ideid, toonud maapeale ja hoidnud meelt erksana täpselt siis kui vaja. Enamuse sellest ajast olen pidanud tegema kompromisse piima ja suhkruga, aimamatagi, milline suurepäraste maitsete maailma kohvi oas tegelikult peidus on – kuniks AEGAON-i Tokyos esindades juhuslikult LOCA nimelise poorsest keraamikast imefiltri peale sattusin.


LOCA keraamilise kohvifiltriga olen oma igapäevast kohvi valmistanud üle pooleteise aasta. Tunda päriselt ka muid maitseid peale kirme kibeduse ning musta kohvi hea veini või viski kombel päriselt nautida – ja oluliselt tervislikumalt, on midagi, mille juurest tagasi minna enam ei saa ega taha. 2020 jõulude paiku asutasin LOCA maaletoomiseks ettevõtte Head Asjad OÜ, et pakkuda seda naudinguvõimalust teistelegi ja anda oma tagasihoidlik panus meie kohvikultuuri edendamisse. Eriline olukord midagi just lihtsamaks ei teinud, ent sellegi poolest nauditakse täna „kivifiltri“ kohvi enam kui 800-s kodus ning esimestes parimates kohvikutes ja restoranides üle Eesti. Tundus, et käes on paras aeg võtta kokku senine kogemus ja tagasiside ning see punktidena kirja panna.

„LOCA-ga valmistatud kohvile ei pääse lähedale ka kõige kallimad masinad“.
Maitse on see, mis veenab skeptikud ja baristad. LOCA-ga valminud kohv on nii siidine, puhas ning täidlane, et piim ja suhkur pole enam vajalikud. Kvaliteetse kohvioa puhul on võimalik selgelt tunda kirjeldusele vastavaid maitsenüansse, nagu marjasus, šokolaad, pähklisus, karamell, ja isegi kohvioas endas peituv magusus. Isegi tugevamalt röstitud kohviubade puhul on maitse pehmem. Paadunud „pätika“ joojad on saanud ehk isegi suurima üllatuse osaliseks.„Täiesti ainulaadne tehnoloogia, mis on tegelikult imelihtne“.
Miks siis ei suuda ka kõige kallimad kohvimasinad anda sellist tulemust nagu LOCA filter? Sellel on mitu põhjust.

Esiteks – LOCA on teadaolevalt kõige paksem kohvifilter terves maailmas. Kohvimasinate tööpõhimõte ja ootused kiirusele ei võimalda juba eos midagi sellist rakendada.

Teiseks – LOCA unikaalne materjal ja ehitus.
Filter on valmistatud poorsest keraamikast, mille miljonid 50 mikroni suurused poorid suudavad kõrvaldada ebameeldiva kibeduse põhjustajad – kohvioa röstimisel tekkivad õlid ja parkained. Nii pääsevadki esile varem kibeduse varju jäänud meeldivad maitsed.

„LOCA-ga valmistatud kohv on nii tervislik, kui üks kohv üldse olla saab“.
Selle üle, kas kohv on tervislik või mitte, on vaieldud aastakümneid ja lõpliku tõe selgumiseni läheb ilmselt veel vähemalt sama kaua. Küll aga on selge, et kohvi saab tarbida tervislikumalt ja see on koht, kus LOCA saab abiks olla.

Kohv ilma piimata – piim on see, mis paljudele laktoositalumatuse tõttu ei sobi, kuid mida kohvi kibedate maitsete peitmiseks siiski kasutatakse. Kes kannatab hambad ristis ära piima tagajärjed, kes otsib alternatiivi taimsetest piimadest. Kuna aga LOCA eemaldab kibedad maitsed ise, siis on see paljudele justkui kaua oodatud taevane õnnistus.

Kohv ilma suhkruta – üks on kindel, suhkrut pole küll keegi kunagi tervisetooteks pidanud. Kohvi sees on tema roll jällegi kibedust peita või siis kohv „maiustuseks“ muuta. Kes tõsimeeli kaalujälgimisega tegeleb teab, et üks keskmine tassitäis suhkruga kohvi võib tähendada ca. 90 kcal. Mitu tassi päevas juues annab see kokku ühe keskmise eine toiteväärtuse. Seevastu LOCA-ga valmistatud puhta ja siidise musta kohvi toiteväärtus on kõigest ca. 2 kcal.

Kolesterool, kafeool ja kafestool – kõrge kolesterooliga võitlevatele inimestele on soovitatud juua just filtrikohvi, sest siis ei jõua nende organismi nii palju kolesterooli taset tõstvaid aineid, milleks on kohvioa õlides peituvad kafeool ja kafestool. Kuna LOCA on tõhusam kui paberfiltrid, siis on üksnes loogiline eeldada, et nimetatud aineid jõuab kohvitassi veelgi vähem.

Jääkained kohviubades ja vees – mitte iga kohvipaki puhul ei saa olla lõpuni kindel, kust täpselt on pärit selles sisalduv uba ning milliste lubatud või keelatud taimekaitse vahenditega neid on pritsitud. Kindel on see, et päris niisama värske õhu ja puhta veega tänapäeval naljalt kohvi ei kasvatata. Kuna LOCA suudab tõendatult vähendada vee karedust põhjustavaid lubja- ja kloorisetteid, siis on üsna kindel, et ta suudab endasse haarata ka hulga muid ebavajalikke aineid.„Puudub garantii, puudub ka piiratud kasutusiga“.
Kui enamikel filtritel lõpeb eluiga ummistusega, siis LOCA puhul nii kindlasti ei ole.
Kõige efektiivsemalt taastab LOCA „algseaded“ põletamine – gaasipliidil, maktapliidil või otse punastel sütel, ajaliselt 5-15 minutit. Seejärel tugev loputus kuuma veega ja filter toimib taas nagu esimesel kasutamisel. Tuli põletab poorid puhtaks kõigest üleliigsest, mis sinna kogunenud on.
Karedast veest põhjustatud ummistuse eemaldamiseks piisab, kui filtrit söögisoodaga vees veerand tundi keeta. Ja rohkem midagi polegi. Kumbki protsess pole teab mis keeruline ega aega nõudev, mõnele lihtsalt pisut tüütu. Kuid kui minusugune kärsitu loomuga inimene on seda suutnud teha poolteist aastat, siis peaks lootust olema teistelgi. On ka ette tulnud filtri purunemisi, kuid enamasti on tegu õnnetusega või tutvutakse kasutusjuhendiga alles siis, kui on juba hilja.„Ökoloogiline jalajälg ja harmoonia keskkonnaga“.
Tõenäoliselt on LOCA puhul tegemist kõige keskkonnasõbralikuma „kohviaparaadiga“, mille suurimaks ökoloogiliseks jalajäljeks võib pidada tema reisi Jaapanist Eestisse. Filter ise on valmistatud Jaapani kuulsaima keraamika piirkonna Saga-Arita maapõues leiduvast looduslikust materjalist, ühendades tänapäeva teaduse ja käsitöömeistrite traditsioonid. Kuna paberfilter ei ole LOCA puhul vajalik, siis on tal ka otsene potentsiaal säästa puid. Võrreldes plastikut ja elektroonikat täis kohvimasinatega, vahe missugune. LOCA on ökonoomne ja võtab vähe ruumi, mistõttu on teda võimalik kaasa võtta kuhu iganes, kus aga kuuma vett saab – suvilasse, kontorisse, matkale, reisile, kalale, merele jne.Kokkuvõttes on rõõm tõdeda, et tagasiside kasutajatelt on olnud julgustav ja positiivne, mistõttu ei kao "kivifilter" turult nii pea. Kellele LOCA pakutav siidine ja mahe kohv meeldib, on tõeliselt rahul ning ollakse valmis selle nimel tegema ka paar lisaliigutust hoolduseks. Kohvikud ja restoranid, kel kliendi jaoks pisut rohkem aega leidub, on saanud oma menüüsse lisandväärtust loova artikli, mis pakub külastajatele naudingut, põnevust ja pea alati – üllatust!