Skip to content

FINAL SALE -30%

Cart
Kristjan Rabi: ,,Mis on Loca keraamiline kohvifilter ja miks ma ta Eestisse tõin".

Kristjan Rabi: ,,Mis on Loca keraamiline kohvifilter ja miks ma ta Eestisse tõin".

Loca keraamiline kohvifilter on valminud Jaapani käsitöömeistrite käe all kuulsas Saga-Arita piirkonnas. Põhjamaades ja Eestis on see omalaadne ja lihtne kohvi valmistamise vahend senimaani tundmatu. Eestisse jõudis Loca käesoleva aasta lõpus. Nagu uue asja puhul ikka, tekib selle kohta rida küsimusi, mille korjasin kokku ja vastan kõigile alljärgnevalt.

Mille poolest on Loca keraamiline kohvifilter nii eriline?
Eelkõige teeb Loca eriliseks tema kasutamise lihtsus ja erakordselt mahe kohvi maitse. Nimelt on Loca valmistatud poorsest keraamikast, mis suudab eemaldada kohvioa õlidest tingitud hapukad ja mõrud maitsed, jättes alles kõik need aroomid ja maitsed, mida me peame meeldivateks – magusus, umami, mahedus jne. Tegijad ise nimetavad seda kolmemõõtmeliseks filtreerimiseks. Kuna filter suudab pehmendada ka vett, vähendades lubjast tingitud vee karedust, siis ka sellel on lõppmaitse kujundamisel oluline roll.Mille poolest eristub Loca kohvifilter teistest keraamilistest kohvifiltritest?
Kui seni teadaolevad keraamilised kohvifiltrid on sisuliselt keraamilised paberfiltri hoidjad, siis Loca on ise reaalne filter. Termin keraamiline kohvifilter ja ühe teisest eristamine on ilmselt see, mis kohvisõprades vähemalt esialgu võib segadust tekitada. Genka jõudis talle juba väga ilusa nime panna "kivifilter", eks näis kumb nimetus inimestele rohkem kinnistub. Muus osas aga on Loca näol tõenäoliselt tegemist kõige loodussõbralikuma „kohviaparaadiga“. Filter ise on valmistatud üksnes looduslikest materjalidest ning nagu öeldud, ei ole temaga kohvi valmistamiseks tarvis isegi paberfiltreid. Kuna tegemist on mõõtudelt väikese tootega, siis on teda hea ja lihtne kasutada kodus, võtta kaasa tööle, matkale, reisile jne.

Kui kaua sa ise oled Loca filtrit kasutanud, millised on sinu isiklikud muljed, kuidas võrdled teiste kohvijookidega?
Tellisin Loca filtrid koduseks kasutamiseks keset suurt koroonakriisi, kui kohvikutes käimine oli raskendatud. Seega olen ise kasutanud ja katsetanud umbes pool aastat. Muljed on olnud väga head ja olen saanud palju üllatuda. Kogu pere on sellesse musta võlukausikesse armunud, paljud sõbrad samuti. Mis mulle kõige rohkem meeldib on ikkagi tulemus. Kui ma ostan kaubanduskeskusest n-ö tavalist Soome brändi kohvi ja suudan Loca keraamilise filtriga valmistada sellest lihtsa vaevaga baristade tasemel kohvijoogi, siis see ongi see. Sõber, kes oli harjunud kohvi jooma ainult piima ja suhkruga, ütles peale esmakordset Locaga tehtud kohvi paar roppu sõna ja nentis, et ta tõesti võib seda puhtalt juua. Eks see võlu peitubki minu jaoks suuresti ka selles, et võin oma lemmikkohvi maitset nautida kodus, kontoris, kalal, metsas, reisil – ühesõnaga kus iganes. Võtan oma filtri ja kohvipuru kaasa ja ei pea kuskil leppima kehvemaga, kui ei taha. Loca hooldamise osas olen ka kõik nipid järele proovinud ning ei näe seal enda jaoks midagi ületamatut. Kergema ummistuse korral olen köögis muude tegevuste kõrvalt filtri veerandtunniks potti keema pannud, nii nagu kasutusjuhendis ette nähtud. Tugevama ummistuse korral olen selle pannud grillil otse sütele ja peale loputamist toimib filter jälle sama hästi, kui esmakordsel kasutamisel. Kuna mu köök ei ole paraku teab mis suur, siis sobib ta mulle ka ruumi kokkuhoiu mõttes väga hästi.

Kuidas sa Loca leidsid ja miks otsustasid hakata seda maale tooma?
Avastasin Loca täiesti juhuslikult, kui 2019. aasta lõpus AEGAON-iga Tokyos messil olime. Tundsin head kohvi lõhna ja järgnesin ninale, kuni jõudsin Loca messiboksini. Kuna inimesed olid toredad ja omavaheline klapp hea, siis saime kiiresti jutule ja vahetasime kontakte.
Toode tundus mulle kui suurele kohvisõbrale kohe huvitav, kuna ma polnud midagi sellist varem näinud ja maitse oli tõesti erakordselt meeldiv. Eks ma alguses pidasin selle põhjuseks lihtsalt kvaliteetset kohviuba, mitte nii väga filtrit ennast. Alles kodus erinevate ubadega testides sain aru, et asi on ikka vägagi filtris. Andsin Shuheile meeldivat tagasisidet, üks asi viis teiseni ja nüüd ongi mul mitme riigi esindusõigus taskus. Kuna pere ja sõprade tagasiside on olnud positiivselt julgustav, siis otsustasin võimalust kasutada ja proovida. Asutasime maaletoomiseks uue ettevõtte nimega Head Asjad OÜ ning katsume pereringis muude tegemiste kõrvalt ka Locale siin pool maakera jalad alla saada.

Milline on täpsemalt Loca lugu, kus neid tehakse ja kuidas?
Loca keraamilisi filtreid valmistatakse Jaapanis Saga-Arita piirkonnas, mis on viimased 400 aastat tuntud kui Jaapani kuulsaim keraamika piirkond. Filtrid valmivad suures osas käsitööna. Keraamika, millest Loca filtrit valmistatakse, on pärit selle sama piirkonna maapõuest. Käsitöömeistrid panevad segu vormidesse ja seejärel põletusahju. Selliseid filtreid on nad tegelikult "salaja" valmistanud üle 20 aasta, ent välismaailmale ei ole ikka veel väga palju tutvustatud. Algselt oli toote brändiks Kyuemon, alles hiljuti muudeti see Loca-ks, mis tähendabki jaapani keeles "filtreerima".

Kas Loca keraamiline filter on üksnes kohvi valmistamiseks või saab sellega midagi muud ka teha?
Loodud on see eelkõige kohvi valmistamiseks, aga jaapanlased teevad sellega ka teed. Kuna filtril on vett pehmendav omadus, siis mõned kasutavad teda ka lihtsalt joogivee filtreerimiseks, et eemaldada vee karedust tekitavaid lubja jms setteid. Pehmendatud vett kasutatakse ka riisi ja suppide keetmiseks. Minu jaoks oli suurim üllatus see, et nad lasevad sellest ka punast veini läbi. Ma ei ole ise veel selle mõju testinud, aga mingi põhjus peab ju ka sellel olema. Testin millalgi ära ja annan teada.

Kuidas ta ikkagi toimib, mis see kohvi maitset nii palju muudab?
Kui tuua kõrvale kõik teised teadaolevad kohvifiltrid, siis Loca on neist kõigist paksem ehk tema filtreerimisvõime on juba seetõttu suurem. Filter on täis miljoneid poore, mille läbimõõt on kõigest 50 mikronit ja need läbivad konarlikult filtri seinasid nagu sipelgapesa käigud. Seepärast suudab filter kinni püüda kõik need ained, mis lõpuks kohvi maitset mõjutavad – kohvioa õlid, setted ning vees endas leiduva lubja ja kloori jms, mis põhjustavad vee karedust. Mingit maagiat või esoteerikat siin ei ole, kõik on puhas teadus ja käsitöömeisterlikus.

Kust Locat näha ja osta saab?
Kuna soovime toote hinna võimalikult madala hoida ja ärimudeli enda jaoks võimalikult lihtsa, siis vähemasti esialgu saab seda osta ainult otse meie e-poest locafilter.eu ja tellida endale sobivaimasse pakiautomaati.
Liigume edasi sammhaaval ja kui midagi muutub, siis anname kindlasti kodulehel ja sotsiaalmeedias sellest teada.