LOCA on leidnud koha menukas restoranis "IIU mekk".

LOCA on leidnud koha menukas restoranis "IIU mekk".

Klientidele head kohvi pakkuda on sama oluline, kui head toitu. Restorani "IIU mekk" peakokk Mihkel Heinmets teab seda omast kogemusest Michelini tähtedega pärjatud restoranides, kus ta karjääri jooksul töötanud on. Sööma saab tema juurde tulla üksnes broneeringu alusel, kuna nõudlus on suur ja abikäsi hetkel vähe.  Tegemist on ühe esimese seda laadi restoraniga Eestis, kus LOCA keraamiline kohvifilter menüüs on ja isegi kaasa ostmiseks saadaval, – niisiis lihtsalt pidime ise Hiiumaale Orjaku sadamasse kohapeale minema seda idülli koos hea ja paremaga nautima. 

Mis oli LOCA keraamilises kohvifiltris see, mille pärast sa ta "IIU mekk-i" kasutusele võtsid?

Kõik kohviarmastajad väärivad hommikul head kohvi ja seda ma oma klientidele pakkuda soovingi, et hommikune merevaade oleks ikka ideaalne. Aga temas on tõesti midagi, mis muudab kohvi hoopis teistsuguseks. Ühestki masinast ma sellist tulemust kätte pole saanud.

Kuidas sa restorani keskkonnas oled lahendanud serveerimise? Kas teete ise valmis ja viite lauda või lasete kliendil valmistada?

Põhiliselt valmistame ise kliendile lauas ja samal ajal tutvustame, mis asi see LOCA keraamiline kohvifilter on, kust ta tuleb ja mis tema head omadused on.

Kuidas kliendid uudse kohvi vastu on võtnud, mis neid enim üllatab?

Väga hästi on vastu võetud. Inimesed ei suuda ära imestada, kui puhas maitse ja mõnus aroom kohvil tegelikult on. Samuti paadunud piimakohvijoojad on öelnud, et LOCA filtrist tulnud kohvi on isegi mustana väga hea.

Kuidas neis Michelini kohtades kohviga oli, kus sa töötanud oled. Kui palju sellele rõhku pandi, et lisaks toidule oleks ka kohv top notch, kas ja mida selleks tehti, kui üldse?

Sellele pandi väga palju rõhku kuna õhtusöök üldjuhul lõpeb kohvi ja magustoiduga. Üldiselt kasutati väikeste röstlate kohvi, kus siis spetsiaalselt restoranile tehti soovitud röstid.Restoranid ja kohv üldse, kui rahul sa ise oled pakutavaga? Kas pole sellist tunnet, et hea kohvi tähtsust alahinnatakse võrreldes toidu, teeninduse ja serveeringuga?

Üldiselt olen rahul. Loomulikult ka alahinnatakse palju ja hind on see, mis paneb tihti kvaliteedi paika. Meil siin Orjaku sadamas sellega probleemi pole kuna oleme valmis enda kasumimarginaali vähendama, head kohvi peame suutma pakkuda ja seda normaalse hinnaga.

Mis on sinu enda jaoks märkimisväärseimad restoranid, kus sa töötanud oled ja mis on olulisim mis sealt kaasa võtsid endaga?

Olen praktiseerinud mitmetes Michelini tähtedega restoranides. Tooksin välja Gerarium (3 Michelini tähte) Taanis, kus sealne peakokk Rasmus Kofoed on maailma tipp. Samuti Björn Frantzeni juures Rootsis (3 Michelini tähte). Nendel meestel on ühine nimetaja – kirg, kirg toidu ja kõige sellega seonduva vastu. Kaasa olengi võtnud teadmise, et kui midagi teha, siis teha seda kirega.Kui oluline on sinu enda jaoks Michelini täht, on see üldse sinu eesmärk täna või kunagi, kas see tuleb Orjakusse "IIU mekk-i" ära?

Absoluutselt ebaoluline minujaoks. Hea toit ei sõltu tähtedest.

Siin seal on silma torganud nurinat, et teed siin paljude jaoks liiga hästi süüa. Paljud tahaksid friikaid, lihtsat kartulit ja kastet. Pidi olema siin saarel aina keerulisem leida sellist lihtsat toitu. Kellele "IIU mekk" restoranina mõeldud on?

Mul on täitsa ükskõik nendest vingujatest. Mingu siis sööklasse. Meil ongi tegelikult väga lihtsad toidud. Hea tooraine, natuke soola ja palju kirge. "IIU mekk" on mõeldud kõigile toredatele ja lahketele inimestele.Põgenesid siia Hiiumaale vanajumala seljataha linnatempo eest, aga tundub et see tempo sai su isegi siin kätte. Kui õige otsus oli siia tulla?

 Elu parim otsus. Loomulikult on tempo kiire ja kliente palju, aga see kõik saab tasutud klientide tagasisidega, kui kiidetakse toitu, teenindust ja pererahva lahkust. Järelikult teeme ikka midagi hästi ja õieti ka.

Toit mida siin valmistad, kas ainult kohalikust toorainest, saab siit saarelt piisavalt, mida pead mujalt hankima?

Kuna meie mahud suvel on suured, siis paraku enamus tooraine tuleb mandrilt. Loomulikult kala on kohalik ja alati värske. Sügis-talve perioodil kindlasti hakkame kasutama kohaliku toorainet rohkem. Metsasaadusi, kohalikku liha jne.

Niisiis on "IIU mekk" ainus LOCA ametlik müügikoht Hiiumaal, kus on võimalus kivifiltri kohvi kohapeal nautida ja soovikorral filtreid ka kaasa osta. Head ja sõbralikud inimesed on siia alati oodatud, küll aga nagu teada saime, tasub laud kindlasti ette broneerida.