KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

LOCA on täiesti uudne kohvi valmistamise vahend mitte ainult Eestis vaid terves Euroopas. Jaapanis on teda kasutatud juba viimased 20 aastat. Olgugi, et eestlaste ja jaapanlaste kohvi maitseelistused on sarnased, eristavad meid siiski mõned kohvi valmistamisega seotud harjumused ja nendest tingitud ootused. Mis puudutab LOCA kasutamist, siis on igale küsimusele vastus ja lahendus olemas.

„Kui jäme on LOCA jaoks õige kohvioa jahvatus ja kust ma seda saan“?
Soovitame suhkrutera jämedust jahvatust, mida saab täna valmis kujul osta meie e-poest ja mõningate LOCA edasimüüjate juurest kohvikutest kohapealt. Levinuim praktika on aga ise jahvatamine kohviveskiga. Kindel on see, et Eesti toidupoodides täna veel nii jämedat jahvatust ei müüda ning presskannu jahvatus on LOCA jaoks liiga peenike ning ummistab selle poorid kiiresti.

„Milline kohviveski sobib LOCA jaoks kõige paremini ja milline üldse mitte?
Asi pole otseselt veskis, vaid tema võimekuses jahvatada jämedalt ja ühtlaselt. Harilik manuaalne kohviveski on selleks suurepärane, tuleb üksnes veenduda, et tema seadistus võimaldaks ka jämedat jahvatust. Kõige tavalisema, pealt laetava elektrilise kohviveski jahvatus jääb väga ebaühtlane – tekib palju peent tolmu, mistõttu ummistub filter kiiremini kui võiks.

„Milline on LOCA jaoks õige kogus kohvipuru“?
Maitsed on erinevad, seega ühest vastust ei ole. Iga kohvik ja tavakasutaja kujundab lõpuks välja oma retsepti. Soovitame alustada katsetamist 16g uba 200ml vee kohta. Kui kohv on lahja, tõsta oa kogust, kui kange, siis vähenda. 

„Mu kohv on joomiseks liiga jahtunud, mida teha“?
On mõned hästi toimivad nipid, kuid esmalt veendu, et jahtumine poleks tingitud hooldust vajavast filtrist. Kui kohv ikka niriseb väga peene joana või lausa tilgub, siis on aeg võtta ette korrapärane hooldus, mille kohta leiad juhised filtri pakis olnud kasutusjuhendist või siit.

Levinuimad nipid, kuidas säilitada kohvi kõrgem temperatuur:

  • Enne kohvi valmistamist soenda tassi või anumat kuuma veega. Ära tee kohvi otse külma tassi. Seda nippi kasutavad paljud kohvikud ka masinakohvi valmistamisel.

  • Aseta filter otse tassi või kannu suule ilma hoidjata. U kujuline filter sobib selleks paremini, V kujuline tahab saada kõrgemat tassi või kannu. Nii tekitab filter anuma kohale kaane, mis ei lase kohvil nõrgumise ajal ära jahtuda.

  • Kõige mugavam nipp kohvi kuumuse säilitamiseks on kasutada topelt seinaga klaasist termotasse või karafine. Neil on suurepärane võime hoida kuumad joogid kuumana ja külmad joogid külmana. Enamasti on sellised tassid saadaval kohvitarvikute kauplustes ja suurema valikuga tavakauplustes, erinevates hinnaklassides.

  • Suurema koguse kohvi valmistamise puhul on kõige tõhusam abivahend topelt seinaga klaasist karafin. Kõrgema temperatuuri pikaaegsemaks säilitamiseks tuleks kasutada induktsioonalust – siin on tähtis, et kohvinõu oleks induktsioonile sobilik. 


„Ma kasutan jämedat jahvatust, aga ikka on filter umbes, mis ma valesti teen?“ 
Enamasti kipub olema nii, et filtri kätte saades ei leidu majapidamises kohe jämeda jahvatusega kohvi ning esimesed joogid valmivad esimesest kätte juhtuvast jahvatusest, mis on liiga peenike – korrast või paarist piisab, et filtri läbijooksu märkimisväärselt aeglustada (ummistada). See, et hiljem juba jämedama jahvatusega kohvi valmistatakse enam ei aita. Filter on juba eelnevast umbes ja aitab üksnes hooldus.

On üks ummistuse põhjus, mis ei sõltu jahvatusest, vaid vee karedusest. Mida suurem lubja ja kloori sisaldus vees, seda karedam vesi. Vee karedus Eesti erinevates piirkondades varieerub kardinaalselt. LOCA filtri üks headest omadustest ongi see, et ta suudab eemaldada kohviveest lubja ja kloori setteid, parandades seeläbi oluliselt kohvi maitset. Kui aga vee karedus on väga suur, siis võib see põhjustada oluliselt sagedamat ummistust. Kõige lihtsam ja parem nipp selle vastu on keeta filtrit soodavees ca. 15min. Kasutada võib selleks üksnes söögisoodat, piisab 1 supilusikatäiest. Loputa alati filter sooja vee all ka soodajääkidest. Võid ka vee eelnevalt filtreerida, kasutades selleks filterkannu (levinuim on Brita) Täpsem info kasutusjuhendis või siin.

,,Ma põletasin küll filtrit, aga ikka ei läinud oluliselt paremaks...?"
Enamasti on selle põhjuseks liiga vähene põletamine. Oleme täheldanud, et inimesed kardavad filtrit purunemise kartuses liialt põletada. Soovitame kuuma anda ikka julgelt ja täie rauaga, vähemalt 15 minutit. Pole hullu kui ta juba punaseks läheb. Ohtlik on filtrile üksnes kiire jahutamine. Lase filtril peale põletamist rahulikult maha jahtuda, ära tõsta teda otse kuumast külmade metalltangidega, külmale pinnale (isegi hoidjasse mitte), lumme või külma vette. Täpsemalt loe hoolduse kohta siin.

Kui sa oled täiesti kindel, et põletus on olnud piisav ja ummistus püsib endiselt, siis on selle põhjuseks vee karedusest tingitud lubja ja kloori sette ummistus.
Mida suurem lubja ja kloori sisaldus vees, seda karedam vesi. Vee karedus Eesti erinevates piirkondades varieerub kardinaalselt. LOCA filtri üks headest omadustest ongi see, et ta suudab eemaldada kohviveest lubja ja kloori setteid, parandades seeläbi oluliselt kohvi maitset. Kui aga vee karedus on väga suur, siis võib see põhjustada oluliselt sagedamat ummistust. Kõige lihtsam ja parem nipp selle vastu on keeta filtrit soodavees ca. 15min. Kasutada võib selleks üksnes söögisoodat, piisab 1 supilusikatäiest. Loputa alati filter sooja vee all ka soodajääkidest. Võid ka vee eelnevalt filtreerida, kasutades selleks filterkannu (levinuim on Brita). Täpsem info kasutusjuhendis või siin.

,,Millal ma pean filtrit põletama ja millal keetma, mis seal vahet on?"
Korralik põletamine tuhastab filtri pooridesse kogunenud viimsegi kohvioa tolmust tingitud ummistuse, mille loputad pärast jooksva vee all filtri pooridest välja.

Soodaga keetmine lahustab ja eemaldab filtri pooridesse kogunenud lubja ja kloori setted. Lisaks aitab keetmine mõnikord põletamist pisut edasi lükata.

,,Ma elan korteris, mul ei ole toas gaasipliiti ega rõdul gaasigrilli, mis võimalused mul veel on filtri põletamiseks?"
Jaapanis on gaasipliit pea igas majapidamises. Eestis mitte, seega tuleb meil olla nutikad ja leida vajadusel toimivaid alternatiive. Väga hästi töötavad selleks otstarbeks matkapliidid ja gaasipõletid.

Kas ma küpsetusahjus võin proovida filtrit puhtaks kuumutada?
Kahjuks kindlasti mitte. Meie koduahjud ei anna piisavat kuuma välja. Liiga madal kuumus võib hoopis tekitada tahmaummistuse, mida võib olla juba ka põletamise teel tülikas eemaldada.

Kasutan sama uba, aga maitse on totaalselt erinev kodus ja mujal, miks?
Asi on vees. Vee kvaliteet kõigub Eesti piires kardinaalselt. Vee karedus (lubja ja kloori sete), raua sisaldus, sulfiidid, väävelvesinik, soolad – kõik need mõjutavad vee maitset ja seeläbi ka sinu kohvi maitset. LOCA suudab vähendada üksnes vee karedust. Soovitame maitse parandamiseks kasutada mõnd filterkannu (nt. Brita) või kasutada poest ostetud „mannerguvett“.

,,Mulle küll meeldib LOCA-ga valmistatud kohvi maitse, aga tahan ikkagi saada oma kohvi kiiremini ja mul pole aega hooldusega jännata, mis teha?" 
Kui nii, siis ära jäta teda kapinurka tolmu koguma. Tee talle veel üks hooldus ja kingi ta edasi kellelegi, kes temast sinu asemel rõõmu võiks tunda.

Millisel tingimusel on võimalik LOCA filtrit müüjale tagastada?
Tagastamise eelduse nõudeks on, et filter oleks kasutamata ja puhas. Pakend peab olema terve ja puhas, nii et toodet oleks võimalik müüa järgmisele kliendile. Kui toode ja pakend vastavad nimetatud tingimustele on kliendil tarbijakaitseseadusest tulenev õigus toode tagastada 14 päeva jooksul alates toote kättesaamisest.

Kasutatud toodet ei ole võimalik tagastada tarbijakaitseseadusest tulenevalt, tervisekaitse ja hügieenilistel põhjustel.


Kui sa ei leidnud vastust oma küsimusele, siis kirjuta meile ja vastame sulle esimesel võimalusel!